24 ianuarie – Unirea Principatelor Române

Unirea Principatelor Române, cunoscută ca Mica Unire (Marea Unire fiind cea de la 1 Decembrie 1918, de la Alba Iulia), reprezintă unificarea vechilor principate, Moldova şi Ţara Românească, într-un Principat unit. La mijlocul secolului al XIX-lea, soarta principatelor Moldovei şi Ţării Româneşti era în mâinile Rusiei şi ale Imperiului Otoman, care se opuneau unirii lor. Situaţia s-a schimbat în urma războiului Crimeii, dintre 1853 şi 1856, când Rusia a fost învinsă de Marile Puteri, formate din Regatul Unit al Marii Britanii şi Irlandei, Imperiul Francez, Regatul Sardiniei şi Imperiul Otoman. D-na prof. Burlui Luminiţa ne-a ajutat la prezentarea evenimentului, dar şi la realizarea pliantului, copiii inţelegând foarte bine semnificaţia acestei zile.

Domnul înv. Vasile Barabulă, împreună cu d-na Daniela Nistoreasa au organizat un frumos program artistic alături de elevii claselor a III-a şi pregătitoare, program desfăşurat în cadrul Şcolii Gimnaziale “Petru Poni” Cucuteni, în ziua de 24.01.2014, o activitate apreciată de colectivul de profesori şi învăţători ai şcolii nostre, dar şi de părinţii prezenţi.

Cântecele patriotice, poeziile interpretate de copii, dar şi piesa de teatru “Moş Ioan Roată şi Unirea” ne-au ajutat să ne amintim de trecut şi să simţim că suntem în zi de sărbătoare, o sărbătoare a noastră, a românilor.

Costumaţiile au fost alese cu grija de părinţii elevilor implicaţi, cărora le mulţumim pentru sprijinul acordat. Copii şi profesori, părinţi şi prieteni, cu toţii am încercat să fim uniţi, de aceea cu drag am cântat şi am dansat Hora Unirii.

Într-un peisaj de basm ne-am bucurat unul de celălalt, rememorând clipe din istoria acestei zile, urând tuturor românilor “La mulţ ani!”, propunându-ne să fim mândri de noi, mândri că suntem un popor unit, mândri că suntem români!!!

LA MULŢI ANI ROMANIA!

<––––––– Proiecte Educative