lets-do-it-romaniaNoi, elevii din clasele V-VIII, e la Şcoala Gimnazială „Petru Poni” Cucuteni, alături de profesorii noştri, ne-am hotărât să ne alăturăm campaniei de curăţenie generală Let’s do it, Romania!. Am început cu spaţiul din jurul şcolii noastre, ne-am îndreptat înspre drumul spre Balş şi am ajuns la cele Trei Fântâni, făcându-le parcă să-şi ridice cumpenele în soarele zâmbitor al zilei de septembrie târzie.

În cele din urmă, rezultatele nu au întârziat să apară şi munca noastră a transformat deşeurile colectate într-o piramidă minunat clădită – alcătuită din aproximativ 50 de saci cu deşeuri.

Voluntariatul de care sperăm că am dat dovadă oglindeşte respectul şi devotamentul faţă de natură, dar mai mult, faţă de noi înşine, căci putem spune acum We did It!

Avem o comună mai eliberată de povara gunoaielor şi împreună cu ceilalţi voluntari din ţară am reuşit să facem România un pic mai curată, într-o singură zi!

Suntem dintre cei cărora le pasă, o generaţie de învingători, de luptători, de OAMENI!

<——————– Proiecte Educative