În perioada 7-21 august 2016, va avea loc, în satul Cucuteni, „Simpozionul de arte vizuale HUMAn 2016”. Evenimentul este organizat de IonelaSandrina Mihuleac în parteneriat cu Școala Gimnazială „Petru Poni” Cucuteni și Asociația SUPER TINERI (ASIRYS), fiind un eveniment finanțat atât din fondurile strânse în cadrul evenimentului Swimathon 2016, organizat de către Fundația Comunitară Iași, cât și de Uniunea Europeană prin Programul Erasmus Plus, în cadrul proiectului „GrowyourNGO”.

Povestea simpozionului a început în urmă cu 14 ani. Din 2002, timp de 11 ediții, simpozionul a implicat mii de copii și zeci de artiști, oferind comunei Cucuteni numeroase beneficii: creații artistice, educație culturală, vizibilitate. În 2012, în urma unor probleme legate de locație, simpozionul a fost întrerupt, moment în care Ionela Mihuleac a decis să construiască un centru cultural,  cu o arhitectură în armonie cu natura și cu elemente inspirate din cultura Cucuteni. Astfel că după 3 ani de muncă continuă și așteptare, într-un spațiu nou, destinat special activităților culturale, Simpozionul HUMAn revine, dând startul unei noi serii de tabere de arte vizuale.

 

„Simpozionul de arte vizuale HUMAn 2016” își propune:

 

– realizarea unor creații artistice de ceramică, sculptură, design interior, desen, pictură, instalație care să decoreze spațiu nou creat al atelierului internațional de artă de la Cucuteni;

– reluarea activităților de creație artistică în spațiul socio-cultural contemporan al comunei Cucuteni, leagănul civilizației neolitice;

– realizarea cadrului specific și propice pentru continuarea acestor tipuri de activități cu o durată mai scurtă, dar cu o ritmicitate mai mare în viitor;

– realizarea porților de intrarea în curtea locului de creație;

– construirea unui cuptor din cărămidă pentru arderea lucrărilor de ceramică realizate;

– realizarea unei expoziții și a unui spectacol în finalul simpozionului cu implicarea tuturor participanților, artiștilor și copiilor, la care este invitată toată comunitatea locală, dar și susținătorii proiectului din județul Iași și din țară;

– promovarea culturii Cucuteni dar și a comunei ca loc cultural contemporan;

– atragerea unui număr cât mai mare de vizitatori în zonă.

 

Beneficiari:

 

– 10 artiști din România;

– aproximativ 100 de copii din comuna Cucuteni, județul Iași;

–  20 de tineri din orașul Tg. Frumos (aflat la 9 km de Cucuteni), voluntari în Asociația „Super Tineri”;

– întreaga comunitate locală care va participa la evenimentele de pe parcursul simpozionului;

– vizitatorii campusului de creație care vor putea vedea lucrările realizate în cadrul simpozionului și după finalizarea proiectului.

 

Lucrările vor fi în cadrul expozițiilor permanente care se vor crea cu această ocazie, fiind vorba de un loc destinat în permanență turismului cultural.

 

Programul Simpozionului HUMAn 2016:

 

7 august, orele 18.30 – deschiderea cu prezentarea artiștilor, a programului și a unui moment muzical susținut de tineri de la ASIRYS și din Cucuteni;

8-12 august – activități de atelier: ceramică, sculptură, colaj, fotografie, pictura, poezie, drumeții în satele din comună;

13 august – activități de atelier, concursuri cu copiii;

14 august – excursie cu vizitarea unor obiective turistice din județ;

15 – 19 august – crearea de instrumente muzicale neconvenționale, ateliere de muzico-terapie DREAMS-DRUMS-DRUM, arderea lucrărilor de ceramică;

20 august – pregătirea expoziției, repetiții pentru spectacolul de închidere;

21 august, începând cu orele 18.30 – închiderea: vernisaj, spectacol, foc de tabără

 

În perioada 18-21 august se vor desfășura activități împreună cu oaspeții din programul Erasmus Plus, lideri de tineret din 11 asociații și nouă țări: Portugalia, Grecia, Croația, Polonia, UK, Germania, Macedonia, Slovenia și România.